Kitaplar

EJMA'NIN RÜYASI - Haydar Karataş'tan Yeni Kitap

 

 

 

Ejma'nın Rüyası
Üç bölümden oluşan bir anlatı kitap. 
Birinci bölüm, "Masal İnsan" ki, sahiden de Vico'nun ifadesiyle gerçek insanı anlamak için masalını bilmek lazım. İnsan hangi hikayeleri dinleyerek karakterini oluşturuyor? 
Dinleme kültürü, 
vefa, 
sadakat nereden geliyor? 
Hayatın sırrını ayılardan, dağ başlarındaki ziyaretlerden öğrenen bir medeniyetin çöküşünü, masal dünyasından gelen bura insanının bu yeni dünyada kendilerine ait bir yurt bulamamalarını tarif ediyorum.... 
İkinci Bölüm'de "Sayıklayan İnsan" yer almaktadır. Burada bir roman ya da bir film ve tiyatro karakteri oluşurken arka planda olan şey nedir? Sayıklayan, sancı çeken, günlük hayat ile düş arasında gidip gelen, hapisler, hücreler... metaforlar şeklinde ilerler. 
Ve elbet Babil Tımarhanesi'den kaçan üç Devrimci'nin hikayesi de bu bölümde yer alır. 
Hayal edilenin, gerçek olandan her daim daha güzeldir. Gemiyi görmeyen, gemiyi görenden daha iyi anlatmıştır geminin kendisini. Görmek neden hayali öldürüyor, gerçek karışısında hayallerimiz kime sığınıyor? Hayalin insanı peşinden sürükleyen anlaşılmaz bir yanı var... Mutluluk var olmadan önce hayaldir. Mutlluğun hayalini arıyor her bölüm kendi içinde.
Ve Üçüncü Bölüm, "Yaşayan İnsan", burada da insanların gerçekliğinin hayallerini yıkan canavar olduğunu anlatmaya çalışırım.
İnsan karakterini mayalayan bu masal dünyasını yıkan bir şey var! 
"Yedinci Mezar Taşı"bu yıkımını irdeler. İdeolojik pradigmaların insanoğlunun bin yıllık masal ve hikaye geleneğini nasıl yıktığını görüyoruz. İnsanın içindeki canavarın insanoğluna nasıl da düşman olduğunu görür, şaşarız.
Bu yıkımı yapan kimdir? Neden insan kendi hikayesini unutup başka hikayeler peşinden gider? 
Ejma'nın Rüyası,
Kısa eğlendirici, severek okuyacağınız ve okurken düşüneceğiniz ve kendinizden de bir şey bulacağınız bir geçmiş ile gelecek masalı. 
Ve yazmak isteyenlere bir şeyler fısıldar bu masallar, sayıklayan, sayıklarken gerçek hayata dönüşüp kendi benliğini yok eden o bilinmez gariplik...

Haydar Karataş

 

 

Haydar Karataş, "Gece Kelebeği Perperk-a Söe" ve "On İki Dağın Sırrı" adlı romanlarının ardından "Ejma'nın Rüyası"nda da Dersim'in tarihsel geçmişine masalsı bir ağıt yakıyor.

 

 

"Gece Kelebeği Perperk-a Söe" ve "On İki Dağın Sırrı" adlı romanlarıyla Türkçe edebiyatta "büyülü gerçekçiliğin" eşsiz örneklerini sergileyen ve Dersim'in kültürü ve coğrafyası içinde acılarla yoğrulmuş öykülerini anlatan Haydar Karataş'ın Ejma'nın Rüyası adlı romanı da NotaBene Yayınları'ndan çıktı.

Ejma''nın rüyası masalsı ve gerçek öğelerin iç içe geçtiği, zaman mefhumunun giderek belirsizleştiği, geçmişin hiç bitmeyen, günümüzde de yaşamaya devam eden hikâyelerini anlatıyor.


Kim demiş sesin çizilmediğini, kim demiş nefesin bedeni terk ettiğinde ruhun yitip gittiğini, kim demiş? 

Ejma'nın Rüyası, Dersim'in tarihsel geçmişine bir ağıt niteliği taşır. Çünkü Dersim'de dağların, taşların, ağaçların ziyaret kabul edilmesi mistik bir inanç olmaktan çok zamanın içinde kayıp giden ve unutulmamak için yeryüzüne iz bırakan birer insan metaforudur.

Masal da burada başlar ve dilden dile, diyardan diyara sürgün misali dile dökülür. Sonra o masalın kahramanıyla ansızın bir yerde karşılaşıverirsiniz. Ya da uçsuz bucaksız bir anda kendinizi o masalın içinde kendinizi bulursunuz. Haydar Karataş, Gece Kelebeği Perperk-a Söe ve On İki Dağın Sırrı Romanları'nın ardından ilk öykü kitabı olan Ejma'nın Rüyası'nın içinde yer alan öyküler üç bölümden oluşuyor Masal İnsan, Sayıklamalar v

 

 

 


Arka kapak yazıları: Caroline Stockford, Vedat Türkali ve İsmail Saymaz

"Haydar Karataş, yalın, içten ve fonksiyonel yazıyor. Dersimi çok güzel anlatıyor onu çok sevdim." Vedat Türkali, Romancı, Yazar


"Haydar Karataş, sesleri ve tarihi silinmiş bir halkın öykülerini, tarihini bizlere aktarıyor. Onun kalemi dağların ardından gelen sesleri yansıtıyor. O sesi iyi dinleyelim. Öğreneceğimiz çok şey var o seste." Caroline Stockword PEN Galler Başkanı, çevirmen

İsmail Saymaz: Haydar Karataş, Türkçemizin Aymathov'u

Kaynak: CNN TÜKK:  https://www.cnnturk.com/kultur-sanat/kitap/haydar-karatastan-bir-dersim-romani-daha-ejmanin-ruyasi

 http://www.yurtgazetesi.com.tr/kultur-sanat/haydar-karatastan-bir-dersim-romani-daha-ejmanin-ruyasi-h47947.html

 

Etiketler:        

ayirac

Copyright © 2012 www.haydarkaratas.com            Created and Designed by Ulaş Karataş